Web Tasarımda Dikkat Edilmesi Gereken Temel İlkeler

 • Hız Beklentisi
 • Sadelik
 • Kullanılabilirlik
 • İçerik
 • Uyumluluk
 • Tasarım
 • Web Tarayıcıları İle Uyumluluk
 •  

HIZ BEKLENTİSİ
Birçok kullanıcı istediği sayfaların hızlı yüklemesini istemektedir. Hız problemlerinin başlıca sebepleri şunlardır:
Resimlerin yanlış kullanılması: Yüksek boyutlu resimlerin ve animasyonların kullanılması sitenin açılış hızını etkiler.
Tabloların çok seviyeli ve iç içe gömülmesi:  Tablolar her ne kadar yerleşimi kolaylaştırsa da                       İç içe çok sayıda tablo oluşturulması tarayıcıları zorlamaktadır.
Standart dışı gereksiz html:  websayfası düzenleyicileri, tasarımcının kolaylaştırmasına rağmen gereksiz  html kodu üretiyorsa bu hızı etkiler.
Çoklu ortam öğeleri: kullanıcıyı uyarmadan yüklenen büyük boyutlu resimler, fon müzikleri, animasyonlar ve filmler web sayfasının açılmasını zorlaştırır.
Yazı tipi ve efektleri: standart yazı tiplerine bağlı kalmaya çalışmalıyız. Gereksiz yazı tipi efektleri sitenin yazılmasını güçleştirir.

SADELİK
Web sayfası tasarlanırken elimizden geldiğince gereksiz öğeleri kullanmamalıyız. Verilmek istenen bilgiye odaklanmalıyız. Sayfaların birbiriyle tutarlı olmasına özen göstermeliyiz. Menüleri ve dolaşma çubuklarını kullanıcıların kolaylıkla erişebileceği yerlerde bulundurmalıyız. Kullanıcıya vermek istediğimiz temel öğeyi ön plana çıkartarak ilgiyi dağıtmamalıyız. Kayan yazılar, reklamlar ve animasyonlardan uzak durmalıyız. Tutarsız bir görünüm kullanıcının sizin amatör, sunduğunuz bilginin ise yararsız olduğunu düşünmeye itecektir. Bu yüzden şablon ve CSS kullanımına özen göstermeliyiz.

KULLANILABİLİRLİK
Siteler kullanılabilmek için hazırlanırlar. Bu yüzden kitlenizi en baştan belirleyin. Kullanıcıların profil beklentileri bağlantı hızları bir site tasarımcısı için önemli faktörlerdendir. Birçok kullanıcı sayfayı önce tarar daha sonra okur. Bu yüzden başlıkları yazı tiplerini ve satır uzunluklarını dikkatle seçiniz gerektiği yerlerde kullanıcıların yazıcıdan çıktı almak için kullanacağı bölümler oluşturun.

İÇERİK
Birçok kullanıcı ve tasarımcının ortak görünümü sitelerde en önemli ön sürüm içeriği olduğudur. İçeriği az ve öz şekilde gereksiz bilgilerden kaçınarak zenginleştirmeliyiz. Web sayfanızdan kaldırdığınız eski fotoğrafları ve ya resimleri silmek yerine arşivleyiniz. İçerik oluştururken alıntı yaptığınız yerleri belirtiniz. Mümkün olduğunca içerikte başka sayfaları,  bağlantıları kullanmayınız.

UYUMLULUK
Web sayfası hazırlanırken kullanıcıların kullandıkları web tarayıcılarının farklı olduğunu düşünerek Site hazırlanmalıdır. Eğer ki siteniz İnternet Explorer, Google Chrome ve Firefox’ da sorunsuz çalışıyorsa %95’lik hedef kitlesine ulaşabilirsiniz.

 

TASARIM
Tasarım 3 aşamadan oluşur;

 • Hazırlık aşaması,
 • Web tasarım editörü seçimi,
 • Grafik ve içeriklerin oluşturulması
 •  

HAZIRLIK AŞAMASI
Doğru web adresinin seçimi:
Web üzerinden özel barındırma servisleri ve alan adları özenle seçilmelidir. Ticari bir hedefe sahip kişiler ya da firmalar uygun domein adresine sahip olmaları gerekir. Alacağımız alan adları firmamızın yada ürününüzün en iyi şekilde belirtilmesi gerekir.
Web sitesinin genel içeriğinin belirlenmesi:
Birçok kullanıcı ziyaretçilerine sunacağı içerik konusunda herhangi bir fikre sahip olmamasına rağmen kendi web adresini hazırlama fikrini çok cazip ve eğlenceli bulur. Fakat planlama yapmadan oluşturulan web sayfaları kullanışlı olmamaktadır. Hedef kitlesinin önceden belirlenip buna uygun içeriklerin hazırlanması ileride sitenizin popülaritesini arttıracaktır.
Hedef kitlenin tanımlanması:
Her web sayfası belli bir kullanıcı gruba hitap etmektedir. Bir okul sitesi öğrenci ve velilere, ticari bir site müşterilerine hitap edecek şekilde hazırlanmalıdır.
  
WEB TASARIM EDİTÖRÜ SEÇİMİ
Siteyi yapmadan önce hangi web tasarım editörünü kullanacağımızı hangi teknolojilere yer vereceğimizi, veri tabanı kullanıp kullanmayacağımızı belirlemeliyiz. Kullanıcı ile etkileşimli bir site oluşturacaksanız ASP, PHP gibi teknolojileri destekleyen sunucular üzerinde web siteniz çalıştırılmalıdır. Web tasarım editörü olarak dreamweaver ve Frontpage en sık kullanılan editörlerdir.


GRAFİK ve İÇERİĞİN OLUŞTURULMASI
Sitemizde kullanacağımız resimler, animasyonlar ve temel içeriklerin önceden oluşturulması site tasarımının kısa sürede oluşturulmasını sağlar. Resimlerin boyut ve uzantıları uygun bir şekilde düzenlenmelidir.