Her geçen gün altyapı olarak çok daha kaliteli ürünlerin ortaya çıkması ile birlikte modern, kaliteli ve bir o kadar da işlevsel web siteleri ortaya çıkarılmaya başlandı. Her geçen gün çok daha geniş bir kitle, bu anlamda insanların beklentilerini çok daha iyi karşılayabilmek adına Jquery kütüphanesi üzerinde çok daha gelişmiş özellikler sunmaya başladılar diyebiliyoruz.

Jquery kullanımı, aslında hazır kütüphaneler sayesinde son derece kolay ve bir o kadar da etkin hale geldi. Ülkemiz genelinde web tasarım teknolojilerine karşı ilginin artması ile birlikte çok daha ciddi bir kütüphane içeriği oluştu ve bu sayede tüm dünyanın özenerek kullanmakta olduğu bu CSS ve Javascript kütüphanesi sayesinde kaliteli web siteleri oluşturmak çok daha kolay bir hale geldi. Peki Jquery kod biçimi ne için ve nasıl kullanılır biliyor musunuz?

Jquery Nasıl Kullanılır?

Jquery, CSS ve Javascript kodları toplanarak son derece düzenli bir ahenk içerisinde hazırlanmış olan dinamik bir kodlama kütüphanesidir. Bundan yıllar önce ve hala da geçerlidir sitelerin hareketli alanlarını oluşturabilmek için Javascript yazılım dilini kullanırdık. Google Page Speed kavramının ortaya çıkması ile birlikte Javascript kullanımı arama motorları tarafından çok da olumlu görünmeyen bir kod biçimi haline geldi.

Zaman içerisinde John Resig, 2006 yılında kendi çabaları ile birlikte oluşturduğu bir Jquery kütüphanesi yayınladı. Bu kütüphanenin yayınlanması ile birlikte dünya genelinde hızlı bir şekilde yaygınlaştı ve web sitelerinin dinamik alanlarını oluşturmak için olmazsa olmaz kod tiplerinden birisi haline de geldi. Her geçen gün daha da hızlı bir şekilde yaygınlaşan bu kod biçiminin kullanımı da son derece kolay bir şekilde dizayn edilmiş gibi görünüyor.

Yazılımsal anlamda Javascript mantığına yakın bir kullanıma sahiptir fakat çok daha etkin ve donanımlı bir kod biçimi olarak da nitelendirilebilir. Bugün dünyanın en büyük bilişim şirketleri dahı bu kod biçimini kullanarak web sitelerini güncellemekteler. Akıllı bir kod biçimidir ve son derece esnek bir sistemdir. Jquery kullanımı için en önemli detay ise CSS içerisinde javascript uzantısı ile çağırmak ve içerisinde yer alan hazır kod kütüphanelerini kullanmak olacaktır.